Sölvesborg
Under säsongen arrangeras diplomboxningar regelbundet i Skåne/Blekingeregionen och en gång om året står BK Revansch värd för arrangemanget.
Säsongspremiären gick av stapeln den 19 januari i BK Revansch klubblokal som är inhyst i den gamla skofabriken. Med totalt 31 matcher och fem hemmaboxare i matchlistan bjöds det på sevärd och händelserik boxning inför en sakkunnig publik. Hemmaklubben fick till en välarrangerad boxningsgala med deltagare från Lund, Ystad, Trelleborg, Höör och Höganäs. Från BK revansch deltog Walter Lundström, Yasir Al Adham, Adam Löfgren, Elvin Muhic och Hamsa Al Ghadham.

Walter Lundström, Diplom B 44 kilo, var först ut av hemmaboxarna. I motståndarhörnet stod Leo Brogren Jonzon, Höörs Kampsport. Leo med 11 matchers erfarenhet och Walter med 14 matcher på meritlistan. De känner varandra sen ett tidigare möte, då med seger för Walter. Med självförtroende från tidigare mötet visade Walter upp diplomboxning av hög klass och ett variationsrikt framträdande. Klara segersiffror med 35–26.
Elvin Muhic, Diplom A 46 kilo, med en match i bagaget ställdes mot Leon Dudzinski, Söderskogens IF. Leon är en vida mer rutinerad yngling med 9 matcher på meritlistan, därtill lång och med bra räckvidd. Det blev en utmaning för Elvin som hängde med i slagväxlingen och dessutom var den något intensivare i agerandet. En jämn match där Elvin belönades för sin nit av poängdomarna, seger med 27–25.
Hansa Al Ghadham, Diplom A 66 kilo, boxades i två matcher. Först mot Adam Al Mohammadawi, Trelleborgs Box Academi. Därefter mot debutanten Benjamin Larsson, Lunds BK. I första matchen briljerade Hansa genomgående i hela matchen och vann klart med 31–19. Debutanten Benjamin i match två svarade upp bättre och det blev en fin ”genomkörare” för Hamsa som segrade 26–22.
Yasair Al Adham, Diplom A 66 kilo, också han boxade i två matcher. Bägge moståndarna från Trelleborgs Boxing Academi och bägge med en matchs erfarenhet. Först ut var Neo Andersson som mötte en taggad Yasir med framåtanda, först till slag och viljan att vinna. Tre lika ronder och överlägsen vinst med 34–23. Upprepning i andra matchen mot Adam Al Mohazmmadawi. Yasir dominerade i ringen och denna gång med 29–19 som segersiffror.
Adam Löfgren, Diplom A 63 kilo, var jämnheten själv, både resultat- och prestationsmässigt i sina två matcher. Matcherna var jämna där Adam visade fin rörlighet med en vass vänsterjabb och svarade upp med fina kontringar. Diplomboxning av fint märke presenterades i bägge matcherna av de tre kombattanterna. Matchresultat; Adam Löfgren vs Elliot Aspelin 31-30 och Adam Löfgren vs Mert Sari 32-31.
Text: Ingvar Jagestad
Foto: Privat